ANUNT IMPORTANT


ANUNT IMPORTANT
Parohia Progresul doreste să vină în întâmpinarea persoanelor singure, în vârstă, bolnave sau izolate la domiciliu (din parohia noastră) prin sprijinirea acestora cu bunuri destrictă necesitate, alimente, produse de igienă și medicamente.
In acest sens, vom iniția un proiect umanitar intitulat sugestiv "ÎMPREUNĂ SUNTEM PUTERNICI", prin care dorim sa concretizam iubirea față de Dumnezeu și față de semenii noștri aflați în suferință, transformând aceste momente grele într-o perioadă de marturisire
a credinței noastre ortodoxe.
Vă anunțăm că în ziua de sâmbătă 18.04.2020:
- între orele 10:30 – 15:30 puteți veni la Biserică pentru a primi “Paștile” ( vă rugăm ca atunci când veți ajunge să respectați indicațiile voluntarilor noștri dar și distanța sociala de 2 m);
- între orele 20:00 – 22:00, împreună cu voluntarii parohiei noastre vom trece prin fața blocului dvs. pentru a aduce Sfânta Lumină de la Jerusalim.
Vă rugăm să delegați un reprezentant să ne aștepte la intrarea în scara blocului. Pentru cei ce nu vor putea primi Sfânta Lumină sâmbătă seara, vor putea veni la biserică duminică între orele 9 -11:30 și 13:30 – 15:30. Reprezentanții și toți cei care vor să primească Sf. Lumină vor trebui să poarte mască și mănuși de protecție conform dispozițiilor autorităților de stat
In numele Parohiei Progresul va asigurăm că sunteți pomeniți la toate slujbele Bisericii și va îndemnăm sa fiti in același duh al rugăciunii în casele dumneavoastră.
Doamne ajuta.
Pr. Paroh,
Lupu Constantin Sorin
0726 232.454