Momente deosebite alaturi de Corul Symbol

Momente deosebite alaturi de Corul Symbol


                Dupa cum am anuntat anterior, duminca 4 mai, am avut invitat Corul Symbol al Patriarhiei Romane, in cadrul Sfintei Liturghii oficiate de Parohia noastra. Astfel, pr. prof. Jean Lupu, impreuna cu un grup de 17 membrii ai formatiei corale Symbol, ne-a oferit raspunsurile in cadrul Sfintei Liturghii, iar la final ne-au oferit si un mic recital de muzica religioasa cu cantari specifice perioade post-pascale, in care ne aflam.

                Vizita coralei Symbol vine in demersul mai amplu, pe care grupul coral il intreprinde in mai multe parohii bucurestene, in vederea strangerii de fonduri pentru apropiata participare la Concursul International de Interpretare Corala de la Ohrid (Macedonia), din august 2014, asa cum ne-a marturisit pr. prof. Jean Lupu.

                Ne bucuram si in acelasi timp multumim pentru momentele deosebite de cant coral religios cu care Corul Symbol ne-a sensibilizat si le uram sa reprezinte cu succes si daruire cantul traditional ortodox, spre slava lui Dumnezeu!